„Žemaičio“ nuotr.Perdavė tirti Savivaldybei
Redakciją dar kovą pasiekė žinia, jog STT gavo net du skundus dėl galimai meno mokyklos direktorės R. Urniežienės supainiotų viešųjų ir privačių interesų, sprendžiant jos sutuoktinio orkestro mokytojo Artūro Urniežiaus atlyginimo dydį, krūvį ir kitus darbinius aspektus. Skunduose prašoma išsiaiškinti ir tai, ar minėtas pedagogas turi teisę iš mokinių tėvų grynaisiais rinkti mokėjimus už išvykas į įvairius konkursus.
„Kiekvieną pavasarį yra renkama po 300–400 eurų nuo kiekvieno dalyvio (dažniausiai važiuojama autobusu iki 35 žmonių), visada yra prašoma pinigus duoti grynais, o pinigų priėmimo kvito davusieji negauna. <…> tai sukėlė įtarimų, jog pinigai galimai nueina ne ten, kur turėtų“, – dėstoma viename iš kreipimųsi į STT, kuris pasiekė ir redakciją.
Pareiškėjas skunde nurodė, kad dėl kilusių įtarimų į mokyklos steigėją – Savivaldybę – jis nesikreipė, kadangi A. Urniežius yra Plungės rajono savivaldybės tarybos narys bei valdančiosios partijos narys, vienas iš mero bendražygių.
Vis dėlto STT pareiškėjui atsakė neturinti pagrindo pagal gautą pranešimą pradėti ikiteisminį tyrimą, todėl perduosianti jį tirti Plungės rajono savivaldybei.
Po kurio laiko Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis „Labas, Žemaitija“ patvirtino, jog STT Savivaldybei perdavė tirti ne vieną, bet du gautus skundus dėl M. Oginskio meno mokyklos.
Reaguodama į juos, Savivaldybė sudarė komisiją situacijai išsiaiškinti ir skunduose nurodytoms aplinkybėms ištirti.
Savivaldybės teisininkės Donatos Norvaišienės vadovaujama komisija šiuo metu tyrimą jau yra baigusi. Ji surašė siūlymus merui dėl sprendimo priėmimo ir rekomendacijas meno mokyklos vadovei R. Urniežienei. Tarp pastarųjų – vengti situacijų, kurios keltų privačių ir viešų interesų konfliktą.
„Žemaičio“ nuotr.Šiurkštaus pareigų pažeidimo nenustatė
Ką nustatė komisija ir kokių priemonių bus imtasi, teiravomės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo G. Rimeikio.
– Ką parodė tyrimas – ar pasitvirtino skunduose minimos aplinkybės?
– Komisija nustatė, kad R. Urniežienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas. Nors mokytojo A. Urniežiaus pareigybės aprašyme buvo nurodyta, kad jis tiesiogiai pavaldus ne direktorei, o jos pavaduotojai, tačiau iš tikrųjų pati direktorė pasirašinėjo įsakymus dėl savo vyro krūvio nustatymo, atostogų skyrimo, siuntimo į komandiruotes.
– Taip pat ir dėl atlyginimo dydžio bei priedų skyrimo?
– Taip pat ir dėl to. Vis dėlto komisija nenustatė, kad A. Urniežiui mokykloje būtų sudarytos kokios išskirtinės sąlygos, mokamas didesnis atlyginimas ar daugiau priedų. Mokyklos struktūra tokia, kad ten nėra skyrių vedėjų, A. Urniežius eina tik metodinės grupės pirmininko pareigas. Kaip minėjau, nieko nusikalstamo neradom, konkretus pedagogas gauna tokį patį atlyginimą, kaip ir kiti toje mokykloje, nėra kažkokio protegavimo.
– Kaip šią situaciją paaiškino pati R. Urniežienė?
– Direktorė nurodė nežinojusi, kad negali tiesiogiai spręsti dėl sutuoktinio.
– Tokie pažeidimai, kai vienas iš sutuoktinių, einantis vadovaujančias pareigas, nenusišalina nuo kito sutuoktinio darbinių reikalų, nors to reikalauja įstatymai, nėra tokie jau reti. Apie tai dažnai skelbiama tiek žiniasklaidoje, tiek privačiuose rateliuose pasikalbama. Gana keista girdėti, jog meno mokyklos direktorės ausų nepasiekė tokia informacija.
– Taip, tokių atvejų pasitaiko. Aš pats asmeniškai mūsų rajone žinau bent tris atvejus, kai direktorius nenusišalino nuo sutuoktinio ar kito šeimos nario reikalų. Tiesa, dabar tie direktoriai jau nebedirba, išėjo užtarnauto poilsio. Dabar vėl toks atvejis iškilo. Aišku, įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, bet dar kartą pakartosiu – nenustatėm nieko nusikalstamo, mokyklos vadovybei nurodyta susitvarkyti. Mokyklai finansinė žala nepadaryta, tik šiokia tokia reputacinė.
– Ar pasinaudodamas proga priminsit ir kitiems švietimo įstaigų vadovams viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimus?
– Jau šnekėjom per direktorių susirinkimą apie tai iškart, kai tik gavom STT peradresuotus skundus, kalbėsimės ir dar kartą.
– Pranešėjai savo skunduose STT nurodė ne tik galimus interesų derinimo pažeidimus. Juose keliamas klausimas ir dėl grynųjų pinigų rinkimo prieš ekskursijas, išvykas į konkursus.
– Čia reikėtų pabrėžti, kad tai ne vienos mokyklos ar vieno rajono, o visos Lietuvos problema. Grynieji renkami ir mokyklose, ir darželiuose. Nesakom, kad tai yra gerai. Jau anksčiau buvom kalbėję, kad reikia parengti vieną bendrą tvarką visoms rajono švietimo įstaigoms, kurioje būtų nurodyta, kad panašios rinkliavos renkamos tik pavedimais į įstaigos sąskaitą, ne grynaisiais. Galėjo tokias tvarkas pasitvirtinti ir pačios įstaigos, kiekviena atskirai, bet nesiėmė to suprasdamos, kad atsiras papildomo administracinio darbo, reikės skelbti viešuosius pirkimus pavėžėjimo, apgyvendinimo paslaugoms pirkti. Bet minėti skundai parodė, kad, matyt, atėjo metas pereiti nuo kalbų prie konkrečių veiksmų. Parengsim minėtą tvarką ir spalį ar lapkritį tikimės ją patvirtinti.
Rengdama šią publikaciją redakcija susisiekė ir su meno mokyklos vadove R. Urniežiene bei mokytoju A. Urniežiumi, tačiau abu atsakė situacijos nekomentuosiantys.













































Parašykite komentarą